Site icon Zabaviste KIDS

Baci pogled na vrhunske serije

Bila sam i ostala veliki filmofil, nisam bila, ali sam postala i veliki ljubitelj serija.

Desilo se to ovoga leta. Moja dobra drugarica Sandra mesecima me je nagovarala da počnem da gledam seriju Mad men, slala mi je mejlove s linkovima, fotografije, pričala mi je o toj seriji, ushićeno govorila o glumcima, radnji, stilu, o atmosferi kojom serija odiše. Ali, nisam se davala nikako. I dalje sam se uspavljivala uz filmove, svaki svoj slobodan trenutak odvajala za neki novi, pa i za ponovno gledanje onih svojih omiljenih.

Međutim, ovoga leta reših da pogledam Mad men. Hajde da pogledam bar tu prvu epizodu serije, kažem sebi, pa nije žena valjda luda da me toliko nagovara da počnem da je gledam da ne misli da će mi se svideti! Legnem ja u krevet oko deset uveče, pustim prvu epizodu i potpuno se raspametim! Te noći sam odgledala celu prvu sezonu! Zaspala sam kada je svanulo! Treba li još nešto da vam kažem? 🙂

Baš zbog tog svog preokreta, da ne kažem preobražaja, odlučila sam da na svom blogu odvojim prostor za serije i tako im se odužim i izvinim što sam ih toliko dugo zapostavljala i ignorisala, pa i bila nepravedna prema njima.

Moja drugarica Sandra je novinar po zanimanju, a veliki ljubitelj i poznavalac serija po hobiju. 🙂 Zbog toga sam baš nju pozvala da vam preporuči serije koje možete pogledati za vreme predstojećih prazničnih dana ili kada uhvatite neki slobodan sat za to.

Pogledajte koje vam serije ona predlaže i bacite se na gledanje neke od njih čim se probudite tog 1. januara. Mislim, ako nemate pametnijeg posla. Nećete valjda ponovo gledati milionitu reprizu Hajde da se volimo!   

Nedavno je jedna francuska televizija počela da reklamira sopstvenu kafu pod sloganom „Zašto da spavate kada možete gledati serije bez prestanka“. Nakon nekoliko dobro ugođenih večeri, koje neretko vode i u neprospavane noći, odgovorno tvrdim da vreme provedeno uz dobre serije nije izgubljeno vreme.

Serijama se pristupa sve ozbiljnije, produkcijski već bez problema mogu da pariraju filmovima, a često ih i pobeđuju kada je reč o scenariju i režiji. „Volim kada serije traju 13 epizoda, a onda dođe nova sezona i novih 13 epizoda”, rekao je nedavno čuveni režiser Bernardo Bertoluči, dodavši da je razočaran savremenom filmskom produkcijom: “Osim nekoliko nezavisnih produkcija, mislim da je sve što sada dolazi iz Holivuda tužno. A to i mene čini tužnim.”

1. Publika je tražila sadržaj kvalitetniji od holivudskog filmskog blokbastera, a oni koje je Holivud otpisao pre vremena imali su šta da ponude. Tako je u leto 2007. mala američka kablovska TV mreža AMC počela da prikazuje seriju punu autsajdera – Mad Men. Osmislio ju je Metju Vajner (Matthew Weiner), s kojim, i pored toga što je bio deo tima serije The Sopranos, popularni i bogati HBO nije hteo da sarađuje na seriji Mad Men. Ostalo je istorija – skrajnuti autor  bira neafirmisane glumce poput Džona Hema (Jon Hamm) i Kristine Hendriks (Christina Hendricks) za uloge u seriji kojoj svi predviđaju propast, a postaje jedna od najkvalitetnijih i najuspešnijih, višestruka dobitnica nagrade Emmy i, najvažnije, iznova postavlja standarde za one koji žele da prave smislene i uspešne TV projekte.

Ako do sada niste počeli da gledate Mad Men, učinite to sada, dok se sedma (i poslednja) sezona uveliko snima.

2. Ukoliko ste propustili klasik poput  Will and Grace, potrudite se da propušteno nadoknadite tokom prazničnih dana i, za razliku od usiljeno nasmejane većine, budite zaista nasmejani.

3. Humoristička serija koja se na BBC-ju prikazivala više od decenije je urnebesna My Family – popularni projekat koji je okupio vrhunske britanske (pre svega pozorišne) glumce i publici uspeo da priredi laku i pristupačnu, a kvalitetnu zabavu, nešto što je domaćim stvaraocima poslednji put pošlo za rukom pre 20 godina.

Da ne biste preterali sa reprizama (za koje će se svakako pobrinuti naše TV stanice), bacite pogled na izbor aktuelnih noviteta, koji će vam pomoći da se snađete u savremenoj televizijskoj produkciji:

4. Masters of Sex – obavezna lektira. Počela je da se prikazuje krajem septembra ove godine. Prva epizoda je obećavala, svaka sledeća bila je bolja, a na kraju sezone smo sigurni da je serija odlična. Nije neophodno da nam renomirani kritičari potvrde da je reč o najboljoj seriji ove sezone, ali nije na odmet. Ukratko, serija koja uspešno odoleva stereotipima i serija koja se ne propušta. Urađena prema knjizi Masters of Sex: The Life and Times of William Masters and Virginia Johnson, the Couple Who Taught America How to Love, prati živote doktora Vilijama Mastersa i Virdžinije Džonson, koji su hladnim naučnim metodama istraživali ljudsku seksualnost. Da nije bilo njih, ne bismo znali ni ovo što sada znamo. Mislite da je dosadno? Proverite.


5. A Young Doctor’s Notebook – serija urađena prema kratkim pričama Mihaila Bulgakova. Radili su je ljudi koji razumeju njegovu literaturu i njene protivrečnosti. Remek-delo „spakovano“ u dve sezone od po četiri epizode. Igraju Džon Hem (Mad Men) i Danijel Redklif (Daniel Radcliffe), obojica fantastični. Bizarno, duhovito, crnohumorno, briljantno.

6. Girls – Sve isto kao Seks i grad, samo što ne liči uopšte. Umesto četiri bogate žene s Menhetna koje baš i ne znaju šta bi sa sobom, teturajući se od lake patetike do još lakšeg humora, četiri devojke iz Bruklina stvarno ne znaju šta bi sa sobom, malo šta im ide od ruke, snalaze se kako znaju i umeju, nemaju mnogo love, momaka i živaca, a ni na poslu im nije baš najbolje. Nisu savršene, ne traže princa na belom konju, ne čekaju da se ostvare kao majke; ponekad ogorčene, uvek sarkastične. Prve dve sezone bile su dobre, treća bi trebalo da bude odlična. Videćemo već u januaru.

7. A Place to Call Home – Idealna za praznike. Australijska porodična saga smeštena u pedesete godine. Prati život savremene žene koja posle Drugog svetskog rata dolazi u malu sredinu. Zanimljiv zaplet, dobra produkcija, odlični glumci. Prva sezona prikazana je 2013, a budući da je serija u Australiji doživela veliki uspeh, uskoro očekujemo i drugu.

8. Citizen Khan – odličan sitcom iza kojeg stoji BBC. Komedija koja izaziva kontroverze, ali ipak miri dve kulture koje naizgled nemaju sličnosti. Autoironija će spasiti svet.

Koju god seriju da odaberete, potrudite se da izbegnete domaću savremenu produkciju, bar dok za nju ne dođu neki bolji dani ili zahtevnija publika i kritičari. Novca, kako vidimo, imaju. Vi u međuvremenu skuvajte kafu i, za početak, nađite pedesetak minuta za epizodu neke dobre serije – šanse da se razočarate svedene su na minimum. Za aktuelne pozorišne i filmske tendencije ne garantujem.

Fotografije nisu autorske. Dovoljno je da kliknete na svaku od njih. Tako ćete otići na sajt s kog su preuzete.

Exit mobile version