10. Šta su klikeri i lastiš?
Prve, najjednostavnije i najzabavnije igračke. Verovali ili ne, koristile su se napolju, i potpuno je šokantno što je bilo obavezno fizičko prisustvo više dece da bi igra funkcionisala. Zahvaljujući lastišu, devojčice nisu bile debele. Zahvaljujući klikerima, dečaci su naučili da pogađaju rupu (ne rupe, u klikerima postoji samo jedna rupa).I još mnogo je prelepih zaboravljenih igara
9. Šta su zvoncare i biciklističke?
Uske pantalone koje su se bez ikakvog smisla, a protivno zdravom razumu, ispod kolena pretvarale u dva šatorčića (možda da bi sakrili ogavne cipele). Sa druge strane, postojale su i izuzetno uske i rastegljive, kratke pantalone ili duge gaće, od sintetičkih materijala drečavih boja.Namenjene vožnji bicikla, njihova upotreba se zbog sjajnog isticanja zadnjice širi i u sve ostale sfere života. Na veliku radost ili podjednako veliko zgražavanje slučajnih prolaznika.
8. Šta je mini-val?
Apsurdno ogromna masa kose napravljena frćkanjem kiselinom, koja građi žene (ili muškarca) koji je nosi daje oblik mikrofona. Kao alternativa, kod mlađih osoba ženskog pola, mogle su se pojaviti i paž frizure sa natapiranim šiškama, koje su dobijale oblik i čvrstinu šlema zahvaljujući kancerogenom, ozonski-proždrljivom i izuzetno smrdljivom laku za kosu.
7. Šta su pez bombonice i šok žvake?
Pez su šarene bombonice koje su se skladištile u plastičnoj životinjici, koja bi pljuvala slatke, tvrde zalogajčiće tačno iz svojih u dečja usta. Šok žvake su bile izuzetno kisele i služile su za iznenađivanje naivčina koje ne bi prepoznale omot kada im poklonite žvaku.
6. Šta su mirišljavi papirići i salvete?
Idealni za širenje žutice i sličnih bolesti po školi, naparfemisani papirići sa bledim odštampanim slikama su se bespomučno skupljali, razmenjivali i trljali da bi snažnije mirisali. Onim vrednijim ste mogli da podmitite nekoga da Vam napiše domaći ili šapne tačnan odgovor na kontrolnom, a, osim žutice, stvarali su začetke bolesti hordinga, skupljanja i nagomilavanja bespotrebnih predmeta. Slično i salvete.
5. Šta su audio-kaseta i vokmen?
Posle glomaznih ploča i gramofona, pojavljuje se čudo tehnike, plastična kockica u koju je spakovana namotana traka na kojoj je snimljena muzika. Braon traka se premotavala olovkom, lepila selotejpom kad pukne, i gužvala se uvek na najboljim mestima. Vokmen (“čovek koji hoda”) je bio prastara verzija mobilnog i kompaktnog muzičkog plejera, pružao je mogućnost da audio-kasetu slušate van kuće, kao i da se bezgranično šepurite u školi jer posedujete isti. Bar dok se ne iskida mekani sunđer sa slušalica, pa počne da žulja.
4. Šta su ponika, BMX i rošule?
Sportovi na točkovima i ujedno prevozna sredstva, jer se GSP pojavljivao retko, a niko nije imao novca za benzin. Ponika je bicikla koju smo svi dobijali negde od 7. do 9. rođendana Bila je neuništiva, I generacije su se na njoj učili vožnji. Danas se termin Ponika koristi za prvu ženu sa kojom ste imali sexualno iskustvo a izvorno značenje je gotovo I zaboravljeno. Kao modernija i fensija verzija, kasnije se javio BMX. Neki su ga zvali i VMH, jer su čitali samo ćirilicu. Rošule su preteča rolera, a zbog drugačijeg rasporeda točkića dosta stabilnije od njih. Iako bi bilo savršeno logično da sa 4x više točkića idu 4x brže od bajsa, to nažalost nije istina. Verujte da ćete izgubiti ako se budete trkali.
3. Šta je tetris?
Naše prvo elektronsko blago. Genijalna ruska igrica, zarazna zbog angažovanja kreativnosti i stvaralačkog principa pri sklapanju kockica koje padaju, ali je ipak umela da probudi i agresiju. Roditelji su je kupovali deci, da bi ubrzo deca u suzama molila roditelje da im je vrate pre nego što je polome o zid kad sledeći put ponovo ne pređu level.
2. Šta su bela majica i triko?
Obavezna oprema za časove fiskulture. Devojčice su nosile pripijene trikoe, nešto kao jednodelne kupaće za nošenje van bazena, da im ništa ne bi smetalo dok se bave gimnastikom. O da, nosile su ih čak i u srednjoj školi.
1. Šta je Tehnodrom?
Cele generacije mladih naraštaja delile su masovnu opčinjenost Nindža kornjačama, Splinterom i Ejpril Onil, i iskonsku mržnju prema njihovim neprijateljima: Sekaču, Krangu, Bibopu, Rokstediju, robotima Nindža stopalima… koji žive u Tehnodromu! Svi smo znali napamet uvodnu špicu, iako niko nije znao engleski. I voleli smo svim srcem sve nevidljive ljude iz odjavne špice: Nikolu Simića, Nadu Blam, Vladimira Đuzu Stoiljkovića, Miodraga Ž. Vučkovića, Slavka Tatića…
Svideće Vam se i:
Pesmice našeg i vašeg detinjstva
Zaboravljene igre našeg detinjstva