10. Grof Drakula je naš!
Najpoznatija reč našeg jezika koju koriste i stranci je vampir. A ako vas zanima ko je prvi vampir na svetu, reći ćemo vam i to. Prvi vampir ipak nije grof Drakula. Nije ni Sava Savanović, kako mnogi misle, već je izvesni Petar Blagojević, o čijem je povampirenju 1725. ozbiljno pisala i austrijska štampa.
9. Beli Anđeo
Na prvom satelitskom prenosu između Severne Amerike i Evrope, 1963. godine, nalazila se freska “Beli anđeo” iz manastira Mileševe (zadužbine kralja Vladislava, sina kralja Stefana).
8. Malina – strateški proizvod
Srbija je vodeći izvoznik malina u svetu. Prema podacima iz 2012, gotovo 95 odsto malina na svetskom tržištu dolazi iz naše zemlje. Nažalost, većina novca od tog silnog izvoza ne ide proizvođačima već preprodavcima, distributerima i prerađivačima. Živeo liberalni kapitalizam.
7. Zemlja careva
Između trećeg i četvrtog veka naše ere, ukupno 18 rimskih careva je rođeno na teritoriji današnje Srbije. To je petina svih rimskih vladara ikada. Toliko smo dali zapadnoj civilizaciji, a oni nas još uvek posmatraju kao istočnjake.
6. Srednjevekovna sila
Da je kruna Nemanjića bila vredan trofej turskim osvajačima, govori i činjenica da je srpski jezik bio jedan od četiri zvanična jezika Otomanske imperije. O princezama, vezirima i ostaloj vlasteli našeg porekla da i ne govorimo.
5. Nas i Rusa trista miliona
Teritorija Ruske imperije, smeštena u današnjoj Ukrajini, nosila je naziv Nova Srbija, po brojnim naseljenicima srpske nacionalnosti. Veliki broj naselja je nosio nazive iz današnje Vojvodine, a neka su ostala do dan danas.
4. Poznati u svetu
Dva Srbina su dobila Pulicerovu nagradu, Valter Bogdanić i Čarsl Simić, a ukupno 13 Srba je aktivno radilo na “Apolo” programu američke svemirske agencije NASA. Jedan od osnivača američke agencije NASA je bio Srbin Mihajlo Pupin.
3. Pravoslavlje
Hram Svetog Save u Beogradu je najveća pravoslavna crkva na svetu i spada među 10 najvećih crkvenih zgrada na svetu.
2. Veze sa Francuskom
Srbija je u svojoj istoriji imala francusku kraljicu! Jelena Anžujska, žena kralja Stefana Uroša, rođena je u zemlji “galskih petlova”, a udajom je prešla u pravoslavlje. U njenu čast zasađena je Dolina jorgovana, putem kojim je trebalo da prođe pri dolasku u Srbiju.
1. Švajcarci, koliko je sati?
Srpska industrija satova je starija od Švajcarske. Srbi su svoje satove proizvodili 600 godina pre Švajcaraca. Svaki komentar je suvišan.