10. Grof Drakula je naš!
Najpoznatija reč našeg jezika koju koriste i stranci je vampir. A ako vas zanima ko je prvi vampir na svetu, reći ćemo vam i to. Prvi vampir ipak nije grof Drakula. Nije ni Sava Savanović, kako mnogi misle, već je izvesni Petar Blagojević, o čijem je povampirenju 1725. ozbiljno pisala i austrijska štampa.
9. Beli Anđeo
Na prvom satelitskom prenosu između Severne Amerike i Evrope, 1963. godine, nalazila se freska “Beli anđeo” iz manastira Mileševe (zadužbine kralja Vladislava, sina kralja Stefana).
8. Malina – strateški proizvod
Srbija je vodeći izvoznik malina u svetu. Prema podacima iz 2012, gotovo 95 odsto malina na svetskom tržištu dolazi iz naše zemlje. Nažalost, većina novca od tog silnog izvoza ne ide proizvođačima već preprodavcima, distributerima i prerađivačima. Živeo liberalni kapitalizam.
7. Zemlja careva
Između trećeg i četvrtog veka naše ere, ukupno 18 rimskih careva je rođeno na teritoriji današnje Srbije. To je petina svih rimskih vladara ikada. Toliko smo dali zapadnoj civilizaciji, a oni nas još uvek posmatraju kao istočnjake.
6. Srednjevekovna sila
Da je kruna Nemanjića bila vredan trofej turskim osvajačima, govori i činjenica da je srpski jezik bio jedan od četiri zvanična jezika Otomanske imperije. O princezama, vezirima i ostaloj vlasteli našeg porekla da i ne govorimo.
5. Nas i Rusa trista miliona
Teritorija Ruske imperije, smeštena u današnjoj Ukrajini, nosila je naziv Nova Srbija, po brojnim naseljenicima srpske nacionalnosti. Veliki broj naselja je nosio nazive iz današnje Vojvodine, a neka su ostala do dan danas.
4. Poznati u svetu
Dva Srbina su dobila Pulicerovu nagradu, Valter Bogdanić i Čarsl Simić, a ukupno 13 Srba je aktivno radilo na “Apolo” programu američke svemirske agencije NASA. Jedan od osnivača američke agencije NASA je bio Srbin Mihajlo Pupin.
3. Pravoslavlje
Hram Svetog Save u Beogradu je najveća pravoslavna crkva na svetu i spada među 10 najvećih crkvenih zgrada na svetu.
2. Veze sa Francuskom
Srbija je u svojoj istoriji imala francusku kraljicu! Jelena Anžujska, žena kralja Stefana Uroša, rođena je u zemlji “galskih petlova”, a udajom je prešla u pravoslavlje. U njenu čast zasađena je Dolina jorgovana, putem kojim je trebalo da prođe pri dolasku u Srbiju.
1. Švajcarci, koliko je sati?
Srpska industrija satova je starija od Švajcarske. Srbi su svoje satove proizvodili 600 godina pre Švajcaraca. Svaki komentar je suvišan.
Ovo za Satove zvuči malo neverovatno ali aj neka nam bude 😀
To nije tačan podatak
Prvo pročitajte tekst o Lazaru Hilandarcu pa onda komentarišite! http://srbski.weebly.com/srbi-svi-i-svuda/30